S distančními zkouškami přišla na trh již v loňském roce ČBA EDUCA. Nyní jsou již v plném proudu a těší nás, že kromě technického ošetření slyšíme od účastníků chválu i ve vztahu k připraveným studijním materiálům. O to větší, když je od osobností, které představují špičku na finančním trhu. Bylo nám ctí, že jedním z prvních úspěšných absolventů distančních odborných zkoušek byl pan Rastislav Havran, COO pojišťovny UNIQA. V krátkém rozhovoru pro ČBA EDUCA mimo jiné popsal, jak se připravoval na distanční zkoušku, co mu na této online formě vyhovovalo a s čím se naopak musel vypořádat.
Jak jste se u zkoušky na dálku cítil?
Cítil jsem se přirozeně. Dokonce jsem byl rád, že zkouška může probíhat tímto způsobem. Takže za mě super, skvělá úspora času.
Bylo pro vás náročné splnit všechny technické požadavky? Zabralo Vám to hodně času?
Já jsem v naší společnosti odpovědný za IT. Proto asi nejsem správný benchmark, ale u mě šlo všechno jako po másle. Nicméně po technické stránce není zkouška v žádném případě náročná. Věřím, že s technickými požadavky se vypořádá každý.
Využil jste při přípravě na zkoušku e-learning? Nebo jste již vše znal z praxe a ani jste jej využívat nemusel?
Mnoho věcí jsem znal samozřejmě z praxe, nicméně jsem využil i e-learning. Prošel jsem si vněm všechny otázky a osvěžil si praktické věci. Cvičné testy jsem si zkusil třikrát a když dobře dopadly, věděl jsem, že jsem dobře připravený.
Jak dlouho Vám příprava na zkoušku z distribuce penzí zabrala?
Prostudování e-learningu a tři cvičné testy, takže v podstatě asi půl dne čistého času.
Co se Vám zdálo na zkoušce nejtěžší? Bylo něco, co Vás vyloženě překvapilo?
Neřekl bych, že mě něco překvapilo. Protože jsem si prošel zkušební testy, věděl jsem, že mě čeká znalostní část a praktická část, a tudíž jsem na vše byl v zásadě připravený.
Setkáváme se s pochybami ohledně kontroly a s názory, že při zkouškách lze podvádět. Dovedete si představit, že by to někdo zkusil, že by to šlo?
Samotná distanční zkouška možná svádí k tomu, aby mohl mít člověk nějaký materiál na stole. Ale součástí zkoušky bylo ukázat celé prostředí, ve kterém pracuji. Vzal jsem notebook do ruky a ukázal jsem, co všechno na stole je. Komisař a kolegové byli stále připojení a kdyby zaregistrovali nějaké pohyby, jistě by zareagovali. Takže můj případ to nebyl. Já se na to dívám tak, že když jsem za něco zodpovědný, měl bych to znát. Když někdo chce podvádět, cestičku si asi najde, anebo to třeba zkusí, ale to není otázka jen distančních zkoušek.
Co byste doporučil účastníkům, které zkouška teprve čeká?
Určitě je fajn, když si projdou e-learning, který je velmi dobře a přehledně udělaný, ale také testy a všechny otázky. Ty se dají poskládat podle témat. Ale stejně jako ve škole, každý má svou individuální metodu přípravy, ví, co je pro něj nejefektivnější, a každému vyhovuje něco jiného.